Kashima Shinden Jikishin Kage Ryu, często określana po prostu jako "Jikishin Kage Ryu" lub "Kashima Shinden", to tradycyjna szkoła (koryu) japońskiej sztuki walki mieczem - kenjutsu. Jikishin Kage Ryu pochodzi z dawnych stylów kenjutsu, które ewoulowały w późniejszych czasach w światyni Kashima.
Szkoła została założona przez Matsumoto Bizen no Kami (1467-1524), który ułożył jednocześnie podstawowy zestaw ćwiczeń Jikshin Kage Ryu, który nazwał Hojo. Jest to ćwiczenie, w którym używa się szczególnego rodzaju broni - hojo bokken, który jest cięzszy niż normalny bokken i ma szerszą rękojeść. Pod koniec epoki Edo (1603-1868) Jikishin Kage Ryu było jedną z największych szkół kenjutsu.
Pod koniexc XIX wieku jednym z największych ekspertów tej szkoły kenjutsu był Makita Shigekatsu (na zdjęciu po lewej), który walcząc w przegranej przeciwko cesarzowi rewolucji, zmuszony był powrócic na rodzinną wyspę Hokkaido, gdzie otworzył własne dojo pod nazwą Jikishin Kan Dojo. Oprócz kenjutsu nauczał tam również innychn sztuk walki (m.in. kyudo). Pomimo wydanego w roku 1876 zakazu używania mieczy, jego dojo było bardzo popularne.
Tradycję rodzinną przejął wnuk sensei Makity - sensei Suzuki Kimiyoshi. Sensei Suzuki trenował kenjutsu od dzieciństwa, bo jak sam mawiał, kto w tym czasie nie ćwiczył jakiejś odmiany kenjutsu musiał być chory lub słaby. Jednak jego pierwszym wyborem było bardzo popularne wtedy judo. Pierwsze kroki w Jikishin Kage Ryu stawiał pod okiem sensei Yokokawa. Będąc w szkole średniej rozpoczął naukę karate Goju Ryu pod kierunkiem słynnego mistrza Yamaguchi Gogen, od którego otrzymał też stopień 7 dan. Wśród partnerów treningowych był również Masutatsu Oyama, późniejszy twórca znanego stylu karate Kyokushin. Sensei Suzuki pomagał mu w otwarciu jego własnego dojo.
W 1959 roku sensei Suzuki rozpoczął także naukę aikido u sensei Hiroshi Tada (9 dan aikikai, ucznia O'Sensei Ueshiba), jednak przez całe życie poświęcony był i jest zgłębianiu i nauczaniu Kashima Shinden Jikishinkage Ryu, kontynuując spuściznę swego dziadka, wybitnego samuraja, Makita Shigekatsu. Sensei Suzuki jest aktualnie XVII Wielkim Mistrzem Jikishin Kage Ryu kenjutsu linii Makita-ha.
Jikishin Kage Ryu Kenjutsu Makita-ha pojawiło się w Polsce w roku 2009, dzięki spotkaniu sensei Helge Weiselowski (6 dan karate, 3 dan kenjutsu i Mokuroku JSKR, 2 dan aikido) oraz sensei Lech Misiarek (5 dan aikido aikikai, 1 dan JSKR). Od tamtej pory organizowane są cykliczne spotkania trenignowe w Polsce i w Niemczech. Opiekunem technicznym Jikishin Kage Ryu Polska jest od początku sensei Helge Weiselowski.
Wszelkie prawa zastrzeżone: © Kawagishi Dojo